9 ימים 8 לילות באוזבקיסטן הקלאסית                                        

 

מ ס ל ו ל      ה ס י ו ר    -    בחסות ר.פ.א  פורט תעופה בע"מ

                                                                                                

נציגי אוזבקיסטן איירוייס בישראל

 

 

9 ימים - 8 לילות באוזבקיסטן הקלאסית 

 

רשימת בתי המלון:

בטשקנט: - *5 דה-לקס  "Intercontinental"
בחיוה: - פרטי חדש*3 "Asia Chiva" / "Malika"
בבוכרה:- פרטי/ בוטיק "Zargaron"
בסמרקנד:- בוטיק/חדש "Konstantin"  ברמה של *4

 

 

יום 1, תל אביב טשקנט, יום ב' 09.04.12 – חול המועד פסח

הגעה לאולם הנוסעים היוצאים בשעה 08.45- דיוק, בנתב"ג 2000 טרמינל 3 ליד שער כניסה מספר 32, טיסה

מתל-אביב לטשקנט, מס' טיסה 302  HY המראה 11.45,  צפויה לנחות בטשקנט ב- 18.45.

נמל התעופה הגדול ביותר במרכז אסיה. נסיעה לארוחת ערב במסעדה בעיר, לינה למלון.

יום 2, מטשקנט לאורגנז' – חיוה (יום ג')

ארוחת בוקר מוקדמת במלון, ויציאה 05.00 לכיוון שדה התעופה לטיסה מטשקנט לאורגנז'  (
מס' טיסה 1051 HY 08.40-07.00,  הגעה לאורגנז', נסיעה באוטובוס תיירים ממזוג לחיווה כ-25 ק"מ.
התארגנות קצרה  ויציאה ליום סיורים:

חיוה נמצאת במדבר-קארקום( המדבר השחור), עיר שהייתה בעבר בירת האימפריה של שובן, מן המאה ה-16 ועד למאה ה-19, בעלת אופי מוזיאוני שנשמרו בה חומת העיר, הסמטאות המקוריות, המסגדים המינרטים והארמונות מאותה תקופה, כיפות טורקיז מתרוממות מתוך המדבר מעל הערבסקות אחוזות שגעון גדלות, כחולות-סגולות-ירקרקות, בהם אנו נבקר ובתוכם נטפס עד קצה הצריח... נעלה לנקודת תצפית כשהעיר העתיקה פרושה לרגלינו, הנוף למעלה מרהיב, נטייל בסמטאות העיר העתיקה ובין החומות. במוזליאום של פחלואן מחמוד, בהרמון של החאן... נבקר במסגד יום הששי העתיק עם עמודי העץ המרהיבים, בבית הסוהר שהפך למוזיאון המתאר את אירועי התקופה, נבקר בבתי המלאכה והסדנאות לעבודות יד: ריקוע בעץ, סדנא לבובות תיאטרון העשויות מעיסת נייר, אצל הרוקמות, אורגות השטיחים ועוד. הגעה למלון הנמצא בקרבת העיר העתיקה,   אני ממליצה למי מכם שירצה לצאת בעת השקיעה המהממת לעלות לחומות העיר לצפיה. נתארגן לארוחת- ערב  במלון (כל זאת בתקווה שהטיסה לבוכרה תאושר, טיסה HY 1058 המתוכננת לצאת ב-23.00 מאורגנץ לטשקנט ונחיתה מיוחדת עבורנו בבוכרה)

 

 

יום 3 -4 מאורגנז' לבוכרה / בוכרה (ד' - ה')

מוקדם בבוקר ארוחת בוקר במלון, נצא בנסיעה ארוכה לבוכרה דרך  "מדבריות –קרקום וקיזילקום" 

izilkum& Karakom deseertK המדבר השחור והאדום,  נחצה את נהר האמודריה, אחד משני הנהרות הגדולים החוצים את אוזבקיסטאן, נעצור לתצפית, נסיעה של  450 ק"מ כ-10 שעות אנו נעשה את כל המאמצים לטוס מאורגנז' לבוכרה  במקום לעבור את  המדבר הגדול (הטיסה אינה קיימת במערכת הטיסות, אם תאושר, זו תהיה נחיתה מיוחדת עבורנו בבוכרה). הגעה מתוכננת לבוכרה בשעות אחר-הצהרים. בוכרה היתה אחת התחנות החשובות בדרך המשי. ביומיים הבאים נבקר, בשרידים המרשימים של העיר העתיקה המיוחדת כל-כך, במוזילאום העתיק של איסמעיל סמאני מהמאה התשיעית,  בשאשמאיוב, בבולו-האוז,המדרסאות הרבות, לפיהן אפשר להבין שבוכרה היתה מרכז חינוכי איסלמי חשוב, במבצר העיר המשמש כמוזיאון, במרכז הרוחני המפורסם(קאלון קומפלקס) ובמינרט קליאן שהיה ידוע בעבר כמבנה הגבוה ביותר בעולם. נסייר ברובע היהודי(במחלה), בבית הכנסת, בבית הספר היהודי,  נטייל בסמטאות העיר, בדרך המשי, בבריכת המים "לובי- חאוז" ובגנים הסובבים אותה, בפסלו של חוג'ה נאסר-אדין רכוב על ידידו הטוב החמור.  נשוב למלון להתארגנות, לארוחת - ערב נתארח במדרסה "  "Nodir  Divan Beghi ששוחזרה ושוקמה לאחרונה, בליווי מופע פולקלור מרשים של אחת הלהקות המקצועיות והידועות באוזבקיסטאן ומחוצה לה.

 

ביום חמישי ארוחת בוקר במלון - יום מלא של המשך ביקורים וסיורים בעיר מופלאה זו, נצא לארמון הקיץ של האמיר האחרון של בוכרה הנמצא בפרברי העיר, מבנה יפיפה סביבו גנים ובריכות. נבקר בצ'ואר מינר ע"ש ארבעת האחיות, במרכז לאמנויות העוסק ברקמה הכול בעבודות יד מרשימות על בדי משי (אוזבקיסטאן הינה יצואנית המשי הגדולה בעולם) בשוק הזהב, לארוחת ערב נתארח אצל משפחתו של דוסטון, אשר רכש בית במחאלה היהודית של משפחה יהודית עשירה אשר עזבה בשנות התשעים (את הארוחה החגיגית בתוכנית הטלויזיה "המסע הקסום של אהרוני וגידי גוב על דרך המשי" ערכתי אצל דוסטון חברי הטוב).


  יום  יום 5, בוכרה / גיז'דובן /נבואי/ סרמיש / סמרקנד ( יום שישי) יום שכולו טיול בנוף המדברי.

ארוחת בוקר במלון – נצא בנסיעה לגיז'דובן- מרכז לאמנות הקרמיקה, מידועים ומהמפורסמים באוזבקיסטן ובעולם, העוסק בעבודות קרמיקה יפיפיות ונצפה בתהליך כולו.

נמשיך בנסיעה בדרך המשי לקראוון-סרי והסרדובה היחידים שנשארו באזור זה מתקופת השיירות , 

נמשיך בנסיעה לעיר נבואי, ומשם נעבור את המדבר לסרמיש, נסיעה של  כ- 55 ק"מ, ביקור באתר הנמצא חשוף בשטח אשר רק לאחרונה קיבל את ההכרה העולמית של המוסדות, אזור של אלפים ויותר ציורים מרהיבים על סלע מתקופת הברונזה ותקופות קדומות אחרות, נסיעה לסמרקנד כ- 280 ק"מ, הגעה לסמרקנד בשעה ערב, ארוחת ערב במלון.

יום  6,    סמרקנד (יום שבת )

ארוחת בוקר במלון – יציאה ליום סיורים בעיר יפיפיה זו, המלאה בכיפות ומינרטים המצופים במגוון עצום של מוזאיקות, מג'וליקה וטרקוטה כחולות יפיפיות, נבקר במצפה הכוכבים (Observatory ) מהמאה ה-15 שבנה אולוג-בק ושהתגלה בדרך מקרה לאחר חיפושים רבים, אשר מדהים את המבקרים בו ובמוזיאון הצמוד אליו. נבקר בשהי-זינדא(המלך החי, יש המאמינים כי בן-דודו של הנביא מוחמד קבור במקום) קומפלקס מוזילאומים של בנות משפחת המלוכה מהמאה ה-15 אתר מרשים במיוחד, נמשיך למסגד "ביבי חנום" אשר בנה האמיר תימור בשובו מאחד מכיבושיו והצמוד לשטח השוק הגדול(ישנה אגדה נפוצה בקשר לבנית המסגד אותה נספר במקום), נבקר בשוק האוזבקי הצבעוני, הציורי והכל-כך ססגוני(המפורסם בין 10 השווקים המומלצים לביקור בעולם) אשר בו אפשר למצוא מכל טוב, ירקות, פירות טריים ויבשים, מיני מאפה וממתקים, תבלינים, מוצרי טריים אחרים רובם מתוצרת בית עצמית. אם נגיע לשוק בשעות הצהרים מומלץ בחום לאכול את ה"פלוף" וה"סמסה" המקומי. נמשיך את סיורינו בעיר הקסומה. נבקר באחוזתו של הגביר היהודי ראש הקהילה, אברהם קלנטרוב, אחר הצהרים נבקר לקראת ערב נצא לקונצרט של מוסיקה קלסית קלה בכנסיה רוסית עתיקה אשר היום משמשת כגלריה ואולם קונצרטים לאורחים. לארוחת ערב נתארח במסעדה בעיר.

 

יום  7,   סמרקנד / טשקנט (יום א'  ) 

למחרת, נמשיך את ביקורנו בעיר מרתקת זו ובאתריה המיוחדים, נבקר במפעל שטיחים מקומי השייך למשפחת אורגי שטיחים מזה דורות באפגניסטן שמפאת המצב נאלצה לברוח מאפגניסטן ובנתה מחדש את מפעלה בחסות ממשלת אוזבקיסטן, מפעל המייצר שטיחי משי מרהיבים בעבודת יד, מצבעים טבעיים. נלווה את התהליך מרגע הבאת הגלמים עד קבלת השטיח המוכן.    נמשיך לבית הקברות היהודי.

נבקר בכיכר הרג'יסטאן מהמאה ה-15, העטרה של העיר ויש הסוברים של אוזבקיסטאן בכלל,  ובשלוש המדרסות המקיפות את הכיכר: הראשונה Ulugbek's Madrassah השניה שנבנתה אחריה ומולה Sher-Dor Madrassah והאחרונה  באמצע Tillkya-Kari Madrassah בתוך המדרסה השלישית נמצא "המסגד המוזהב".   באתרי הקבורה  ובמוזילאום "גור אמיר" של תימור לנג, אולוג-בק, היועצים, ובני משפחת המלוכה מהמאה ה-15.  

נצא למופע תצוגת תלבושות מקוריות בסטודיו של אמנית/מעצבת תלבושות המאפיינות את האזור בתקופות השונות לארוחת צוהו-ערב נתארח בביתה של משפחה אוזבקית, בה ערכתי את תוכנית הטלויזיה "דרך האוכל בעולם" עם אהרוני וגברי בנאי. וכך נסיים את ביקורנו בעיר קסומה זו ונצא בנסיעה לטשקנט 345 ק"מ כ-4.5 שעות.

הגעה לטשקנט צפויה בשעות הערב המאוחרות.


יום 8 , טשקנט / צ'ימגאן (יום טיול בנופים מרהיבים וטבע, צ'אר-וואק). יום ב'

ארוחת בוקר במלון – ויציאה ברכב שטח (מיניבוסים) לכיוון צפון מזרח, יום מלא בנופים וטבע, נעבור בחלק גדול מאיזורי מגורים (דלים) ואיזורי תעשיה של העיר טשקנט הרחוקים ממרכז העיר המסמלת שגשוג וקידמה.  נעבור את העיר צ'ירצ'יק אשר גם היא נחשבת לעיר תעשיה, נמשיך לאיזור צ'ימגאן כ-110 ק"מ  מהעיר  טשקנט, הנמצא בהרי הטיאן-שאן, הרים החושפים נופים באמת מדהימים , באביב כשהכל  ירוק סביב ופסגות ההרים מושלגים, האויר צלול, לכל אורך הדרך אנו פוגשים את רודי הדבש , רוכבי הסוסים. המקום משמש את האיזור כולו בתקופת החורף כאתר סקי, ובקיץ המקום הגבוה הזה משמש את בעלי הממון לנופש הטיילים לטרקים(מטפסי הרים).

הפסגה הגבוהה ביותר היא למעלה מ-3300 מ', אני ממליצה מאוד מאוד לכולם לעלות איתי ברכבל כסאות (עולה כ-2.5$ לאדם), למעלה לאתר הגלישה הגבוה וזאת לתצפית של נוף עוצר נשימה, אנו נסתפק בכ-1900 מ' גובה, משם נמשיך לאגם המלאכותי (צ'אר-וואק) הנמצא בקניון בין ההרים ומשמש את הפקת החשמל לאיזור, בתי הנופש שנבנו במקום בגלל מזג האויר מזמין את בעלי הממון להתארח בתקופות חמות או קרות...  נשוב להתארגנות מזורזת במלון ויציאה לארוחת- ערב  חגיגית לסיום הטיול במסעדת בעיר.

 

 

יום 9, טשקנט – תל-אביב (יום ג'), 17.04.12 

ארוחת בוקר במלון,  יציאה לסיור פנורמי בעיר טשקנט – העיר הירוקה.

בשנת 1966 פקדה את העיר רעידת אדמה קשה. כתוצאה מכך פרצה שריפה, והעיר טשקנט נכחדה ברובה. תוך זמן קצר שוקמה מחדש בעזרת עשרות אלפים בנאים שהגיעו מכל רחבי ברית המועצות, ונבנתה עיר רוסית מודרנית באווירה קומוניסטית עם נגיעה אסלמית, יחד עם זאת  העיר העתיקה חלקים ממנה נשמרו. נבקר באנדרטה לזכר רעידת האדמה,  נעבור בכיכר אמיר- תימור, ככר-העצמאות, בניני הפרלמנט החדש, בבנין האופרה, נבקר בשוק הגדול המקורה, נסיים במוזיאון לאמנות שימושית, בו מוצגים רבים של אמנות שימושית אותנטית המלמדת על תרבות ואמנות המקום.  

נצא לשדה התעופה לקראת טיסה מטשקנט לתל-אביב, טיסה HY 303 יציאה 16.40 הגעה לת"א צפויה  20.15.

 

 

               

נסיעה טובה, דרך צלחה.

 

מקווה שתיהנו כפי שאני נהנית ומוקסמת בכל פעם מחדש.

 

בדמיוני הפורה לא חשבתי שאי פעם אגיע לטייל בארץ מופלאה ורחוקה זו, ארץ מדבר, ששני נהרות מזינים בה ערים,
שהן נאות מדבר ושפע של פירות. הערים שבה, ערי מוזיאון הם, בדמיונם של המטיילים המערביים, (שמספרם הולך וגדל בשנים האחרונות)
לא ערים אלא צלילים, הדי שמועה, חלקי אגדה, בקיצור כאילו נלקחו מאגדות אלף לילה ולילה......

 

 

  מירי כרמון

 

                                                      מדריכה/מלווה ומארגנת טיולי איכות באוזבקיסטן

 

לפרטים נוספים

 

טיסות לאוזבקיסטן | טיסות להודו| טיסות לתאילנד| טיסות לסין| וייטנאם| טיסות לקוריאה| טיסות ליפן| חבילות תיור | מבצעים דילים לקוח עסקי| הנוסע המתמיד|
| דילים לאוזבקיסטן | דילים להודו| דילים לתאילנד| דילים לסין| טיול מאורגן| טיול מאורגן לאוזבקיסטן| מכתבי התרשמות| דילים לקוריאה| דילים ליפן| לוח טיסות|
מחירי טיסות| זמני טיסות| הזמנת טיסות| דילים לסיאול| דילים לטוקיו | דילים לבייג'ין| דילים לדלהי| טיסות לבנגקוק| דילים לסיאול| טיסות לטוקיו | טיסות לבייג'ין| טיסות לדלהי|